Trochę historii
Myszoskoczek został odkryty w roku 1866 przez francuskiego misjonarza Armanda Davida, który przywiózł "żółte szczury" do paryskiego Muzeum Historii Naturalnej z podróży po Mongolii i Chinach. Rok później nadano nowoodkrytemu gatunkowi jego łacińską nazwę: Meriones unguiculatus.
Około 1950 roku myszoskoczki po raz pierwszy zostały rozmnożone w niewoli. Wkrótce po tym, w roku 1954, 20 par myszoskoczków mongolskich zostało sprowadzonych do USA przez dra Victora Schwentkera jako zwierzęta laboratoryjne. Pracujący z nimi naukowcy, uznali je za bardzo ciekawe stworzonka i zabrali je do domu. To właśnie od tych 40 osobników pochodzi większość obecnie hodowanych w domach myszoskoczków mongolskich.
W roku 1964 myszoskoczki sprowadzono do Wielkiej Brytanii, skąd rozpowszechniły się w hodowli na cały świat. Przyjacielska natura myszoskoczków i łatwość ich utrzymania spowodowała, że już około roku 1970 zwierzęta te stały się jednymi z popularniejszych gatunków hodowanych w domach.
Kim jest myszoskoczek?
Myszoskoczek to bardzo ruchliwe i ciekawskie zwierze, które nie wymaga wielkiego doświadczenia. Myszoskoczki żyją w stadach (przynajmniej dwu-osobowych) dlatego, jesli chcesz kupić tylko jednego myszoskoczka musisz zadać sobie pytanie - Czy chciałbym całe moje życie spędznić sam? No właśnie, te zwierządka czują prawie jak my, a więc jeżeli chcesz mieć jednego skoka, to albo zdecyduj się na dwa albo, dla ich dobra, nie kupuj żadnego lub zdecyduj się na chomika. No a tak wracając do konkretów - myszoskoczki są ciekawskie i w większości towarzystwo ludzi im nie przeszkadza. Mówię w większości bo nie powinniśmy zapominać, że każdy z nas jest inny i niepowtarzalny, a to samo dotyczy skoczków. Z odrobiną cierpliwości oswojenie nie powinno sprawiać nam problemów
Wybór mieszkanka
Ten temat jest powodem wiedu zawziętych dyskusji - klatka czy akwarium? Jako, że wybór należy do was przedstawie wam zalety i wady obu rozwiązań:
akwarium
zalety:
- Można dać więcej wiórek, co da możliwość kopania długich i ciepłych tuneli i poczucie bezpieczeństwa
wady:
- Przy nieostrożności może się potłuc
- Po jakimś czasie powietrze może zacząć robić się wilgotne i nieprzyjemne
- Często jest droższe od klatki
- Trudniejsze od czyszczenia klatki
klatka
zalety:
- Świetną zabawą dla myszoskoczka będzie obgryzanie prętów klatki
- Klatka jest raczej łatwiejsza w czyszczeniu niż akwarium
- Myszoskoczek nie powinien uciec z klatki (ma ona sufit)
wady:
- Istnieje możliwość złamania lub uszkodzenia łapki myszoskoczka
- Obgryzanie klatki spowoduje nieprzyjemny chałas
- Ograniczenie widoczności myszoskoczków
Kołowrotek
Myszoskoczek pwinien mieć spory połowrotek. Jeśli posiadasz kołowrotek z prętami, najelpiej oklej go dookoła i od wewnętrz taśmą. Najlepszy rozwiązaniem jest oczywiście zakup wypełnionych kołowrotków. Myszoskoczki myszoskoczki nie muszą mieć kołowrotka, jednak lepiej zadbać o jego dostęp lub podobną zabawkę.
Tunele
Często występują w klatkach. Systemy tuneli zapewniają myszoskoczkom zabawę i schronienie.
Systemy powinny być zabespieczone przed gryzieniem metalem, inaczej myszoskoczki mogą zadławić się plastikiem.
2016 © Myszoskoczki. Wszystkie prawa zastrzerzone.